Jak kupować szyby do ciągników rolniczych?

Za komfort prowadzenia ciągnika w dużej mierze odpowiada szyba. Ma ona także istotny wpływ na bezpieczeństwo. Duże zarysowania ograniczają widoczność po zapadnięciu zmroku i w ostrym słońcu. Jaką szybę do ciągnika wybrać, aby nie okazała się nieodpowiednia?

Co trzeba sprawdzić, szukając szyb do ciągników rolniczych?

Dostępne na rynku szyby do ciągników rolniczych są różnorodne m.in. pod względem rozmiarów. Każdy pojazd ma własny model kabiny i to do niego powinno się dobierać tego typu produkty. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim wymiary szyby, aby nie okazała się za duża ani zbyt mała. Powinno się także sprawdzić jej kolor i upewnić się, że pasuje do wskazanego modelu ciągnika.

Jest wielu profesjonalnych dystrybutorów, którzy oferują szyby do ciągników rolniczych różnych marek. Co więcej, są one dopasowane nie tylko do nowszych pojazdów, ale i tych produkowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Może się zdarzyć, że zakup oryginalnych szyb do konkretnych ciągników rolniczych nie będzie możliwy. Jednak w takiej sytuacji można zdecydować się na zamienniki.

Kiedy trzeba pomyśleć o wymianie szyb do ciągnika?

Zaleca się, aby kupować nowe szyby do ciągników rolniczych wtedy, gdy widoczność podczas jazdy jest znacząco ograniczona. Z czasem na przeszklonych częściach kabiny pojawiają się zarysowania lub nawet pęknięcia, na których załamuje się światło. Warto podkreślić, że ciągnik z uszkodzoną szybą (w szczególności przednią) może nie przejść okresowych badań technicznych, a czasami jej naprawienie nie jest możliwe. Wtedy pozostaje tylko zakup nowej szyby.